wtorek, 12 lipca 2011

Rezultaty....debata cz. I :-)


DEBATA, czyli dialog usystematyzowany
18 maja o godz. 13:30 budynku Gimnazjum nr 3 rozpoczęła się debata na temat „W jaki sposób młodzież może zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?”. Temat interesujący, więc w debacie wzięło udział aż 95 młodych ludzi! Była to niepowtarzalna okazja do rozmowy z ekspertami i osobami decydującymi o kierunkach polityk młodzieżowych na Lubelszczyźnie. Metoda „open space” pozwala uczestnikom konferencji porozmawiać na najbardziej interesujące dla nich tematy. Młodzież zaproponowała osiem tematów, nad którymi dyskutowała z zaproszonymi gośćmi.

Temat I
    Praca dla nastolatków – czy szesnastolatek na szansę na pracę?
Ekspertem, który przybliżał młodzieży zagadnienia rynku pracy dla nieletnich była Pani Małgorzata Antas z Młodzieżowego Biura Pracy Ochotniczych Hufców Pracy w Lublinie. Młodzież dowiedziała się, że zgodnie z polskim prawem już od 16 roku życia może podejmować pracę i będzie to praca w oparciu o umowę cywilno – prawną. Aby podjąć taką pracę potrzebne są chęci, zgoda rodziców i zaświadczenie od lekarza. Niestety, okazało się także, że obecnie najczęściej proponowaną pracą jest dystrybucja materiałów reklamowych, natomiast jest to oferta mało atrakcyjna dla młodych ludzi.
Postulaty zaproponowane przez młodzież:
  • obniżenie wieku, w którym nastolatek może podejmować pracę do 14 roku życia – dzięki temu już młodzież gimnazjalna będzie uczyła się gospodarowania pieniędzmi i planowania wydatków, pozna wartość pracy;
  • rozszerzenie katalogu pracy oferowanej nieletnim – młodzież chce zwrócić uwagę, że dystrybucja ulotek nie jest jedynym zajęciem, które może wykonywać nastolatek. Młodzi zaoferowali, że chętnie podejmowaliby prace, takie jak: wyprowadzenia psów na spacer, opieka nad zwierzętami, organizacja czasu wolnego dla dzieci, drobne prace biurowe.

Temat II
    Pomysł na biznes. I co dalej?
Ekspertem w tej grupie był Pan Jacek Piotrowski z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, który przekonywał młodych ludzi, że biznes nie jest dziedziną tylko dla bogatych. Aby odnieść sukces w biznesie należy mieć dobry pomysł, szukać osób i organizacji, które pomogą młodemu przedsiębiorcy oraz wierzyć w powodzenie. Wg naszego eksperta pomysł na biznes może przyjść niespodziewanie, a przyszły przedsiębiorca powinien dobrze orientować się w trendach i nastrojach na rynku. Zauważył on także, że „Pieniądze nie są konieczne żeby wystartować z własnym interesem. Jeśli osoba jest przedsiębiorcza, sama znajdzie pieniądze. Jeśli nie znajdzie, poradzi sobie bez nich”.
Postulaty zaproponowane przez młodzież:
  • ciekawsza formuła zajęć z przedsiębiorczości w szkole oraz zwiększenie oferty edukacji pozaformalnej dotyczącej właśnie tych zagadnień – spotkania z przedsiębiorcami, możliwość obejrzenia, jak firma działa od wewnątrz – sprzyjają kształceniu postaw przedsiębiorczych, wierze we własne możliwości oraz podejmowaniu inicjatyw;
  • programy dla młodych ludzi, takie jak Program „Młodzież w działaniu”, powinny kłaść większy nacisk na edukację finansową i pobudzającą przedsiębiorczość.


 
Temat III
    Co miasto może zrobić dla młodzieży, a co młodzież dla miasta?
Specjalistą w tej grupie był Pan Piotr Choroś, pracownik Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, który zajmuje się współpracą urzędu miasta z organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu spotkaniu młodzi ludzie dowiedzieli się, w jaki sposób mogą zgłaszać swoje pomysły dotyczące działań lokalnych oraz na jaką pomoc ze strony władz miasta mogą liczyć. Każda z dzielnic Lublina ma swoją Radę Dzielnicy, która odpowiada za działania w tej dzielnicy. Do nich także młodzież powinna zgłaszać potrzeby społeczności lokalnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz